Ejlat – kurort nadmorski w Izraelu

Ejlat to kurort nadmorski położony na samym południowym krańcu Izraela. Liczy sobie jedynie niecałe 50 tys. mieszkańców, ale w sezonie jest tam tłoczno od turystów. Izraelczycy uwielbiają spędzać tam wolny czas, gdyż jest to jedyny dostęp do Morza Czerwonego. A morze to jest bardziej słone od Morza Martwego i ma cały rok tę samą temperaturę – 21 st C.

 

Pogoda w Ejlacie

Latem, kiedy w całym kraju jest bardzo gorąco i o ochłodę trudno, bo wszystkie akweny wodne: Morze Śródziemne, Morze Martwe i jezioro Galilejskie mają bardzo ciepłą wodę to tylko to morze dostarcza ukojenia, choć na zewnątrz jest 40-45 st C. W Ejlacie nawet zimą, gdzie w całym kraju padają deszcze i bywa stosunkowo chłodno, tam temperatura jest przyjemna – 20-25 st. C. Zimą też, aż do marca, lądują tam lub na pobliskim, oddalonym o pół godziny drogi, lotnisku Ramon, samoloty z Europy.

 

Przewoźnicy lotniczy prześcigają się wówczas w promocjach cenowych na które łatwo się skusić. Należy jednak pamiętać, że Izrael to drogi kraj. Przed „złapaniem” takiej promocji najlepiej wcześniej zorientować się w cenach noclegów, żeby się potem nie rozczarować.

 

Warto też zapoznać się z mapą Izraela. Jeśli lecisz tam, aby poleżeć na plaży to Ejlat będzie odpowiedni, ale pamiętaj, że woda ma tylko 21 st, czyli tyle samo co powietrze a więc nie ma w tym czasie (grudzień-marzec) żadnych upałów a można też trafić na kilka dni deszczowych.

 

Wycieczki fakultatywne z Ejlatu

Jeśli jednak lecisz, aby pozwiedzać to musisz wiedzieć, że z Ejlatu do Jerozolimy jest ok 5 godzin jazdy samochodem czy autobusem a do Tel Avivu o godzinę więcej. Z Ejlatu można wybrać się na wycieczki fakultatywne do Petry w Jordanii czy też do Parku Narodowego Timna, gdzie trudno dostać się bez transportu własnego czy przewodnika. Najlepiej więc wziąć wycieczkę zorganizowaną. W samym mieście można kupić takie wycieczki również z polskim przewodnikiem.

 

 

Zwiedzanie Jerozolimy z polskim przewodnikiem

Jeśli będąc tam zapragniesz jednak zobaczyć Jerozolimę lub Tel Aviv – polski przewodnik z naszego biura zaczeka na ciebie w Jerozolimie, dokąd możesz dojechać autobusem podmiejskim firmy Egged. Z Jerozolimy zabieramy turystów na zwiedzanie tego miasta oraz jego okolic jak na przykład do Betlejem. Można też skorzystać z wycieczki nad Morze Martwe i do Jerycho albo pokusić się o dalszy „wypad” aż do Galilei, gdzie czeka Nazaret, Kana oraz jezioro Galilejskie.

 

Jeśli pragniesz zobaczyć Tel Aviv możesz dojechać do Jerozolimy a stamtąd nasz polski przewodnik zabierze cię swoim samochodem do Tel Avivu lub możecie się spotkać już w Tel Avivie dokąd można dojechać wspomnianym autobusem Egged po przesiadce na dworcu w Jerozolimie.

 

Reasumując: wycieczki fakultatywne dostępne bezpośrednio z Eilatu nie są prowadzone przez nasze polskie biuro podróży, ale po dojechaniu do Jerozolimy możemy Was zabrać w każdy zakątek tego kraju z wyjątkiem właśnie południa.

 

Anna Szczypińska 23.05.2020

 

 

Tagi: Ejlat, kurort nadmorski Izraela, Morze Śródziemne, polski przewodnik, Tel Aviv, Jerozolima, Betlejem, Morze Martwe, Morza Czerwone, wycieczki fakultatywne do Petry, Jordania.