INFORMACJE:

Co każdy wyjeżdżający do Izraela wiedzieć powinien:

Latem temperatury kształtują się w granicach 30-40 C w dzień i ok. 20-28 C w nocy. Takie temperatury są mniej więcej od maja do października. W pozostałych miesiącach temperatura zależy od pory dnia i od tego w jakim rejonie kraju się znajdujemy. Możemy przeżyć nawet 3 pory roku w ciągu jednego dnia. Należy być przygotowanym na słońce, deszcz, wiatr a nawet śnieg. Temperatura może kształtować się od 5 do 25 C w zależności od pory dnia i miejsca. Należy przygotować się na zimno i ciepło a także na deszcz. Mogą przydać się peleryny przeciwdeszczowe oraz kalosze ale także adidasy a nawet sandały.

W miesiącach letnich konieczne jest zabranie ze sobą kremu z filtrem przeciwsłonecznym, czapki oraz pamiętać o piciu minimum 2 litrów wody dziennie. Izrael to drogi kraj ale wodę można kupić już za 1 USD u kierowcy czy w Palestynie.

Językiem urzędowym jest hebrajski oraz arabski, ale można porozumieć się także po angielsku jak i po rosyjsku.

Walutą Izraela jest NIS, czyli szekiel nowy. W większości miejsc można też płacić w dolarach amerykańskich, Euro oraz kartą kredytową a na terenie Palestyny nawet w złotówkach. Dobrze mieć przy sobie drobniejsze dolary na zakupy na bazarze a także tacę na mszy świętej.

W Izraelu są gniazdka na prąd z trzema dziurkami ale w większości hoteli są już standardowe, europejskie gniazdka.

Jest to kraj o niskiej przestępczości, ale jak wszędzie są rejony mniej lub bardziej bezpieczne. Należy przede wszystkim uważać na Górze Oliwnej, która słynie z kieszonkowych kradzieży.

Na lotnisku nie dostaje się aktualnie stempla do paszportu, tylko tzw. Flying Visa, czyli kartkę ze zdjęciem na której jest napisane przez jaki okres czasu możemy przebywać na terenie kraju. Przeważnie jest to 3 miesiące. Zastosowano ten rodzaj wizy, gdyż pieczątka z Izraela w paszporcie uniemożliwia wjazd na teren niektórych krajów arabskich.

Wchodząc do miejsc świętych: kościołów, synagog czy meczetów należy pamiętać o odpowiednim stroju – zakryte ramiona i kolana. Do miejsc świętych dla judaizmu panowie muszą mieć przykrytą głowę (wszędzie dostępne są do wypożyczenia jarmułki) a do meczetów – panie muszą mieć zakryte głowy, też w większości miejsc dostępne są do wypożyczenia chusty.

Wyjeżdżając do Izraela nie potrzebujemy żadnych specjalnych szczepień. Należy zaopatrzyć się w ubezpieczenie zdrowotne. Niestety należy zawsze samemu zapłacić i dopiero po powrocie do kraju zostaną nam te koszty zwrócone przez ubezpieczyciela.
W sezonie wiosna i jesień należy mieć przy sobie jakiś repelent gdyż są komary i meszki.

Aktualne przepisy celne oraz ostrzeżenia można przeczytać na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Należy liczyć się z kontrolami torebek i bagażu przed wejściami do miejsc większych zgromadzeń ludzkich jak sklepy, muzea, Ściana Płaczu itp.

Na wypadek zgubienia lub kradzieży paszportu dobrze jest mieć przy sobie lub dać osobie towarzyszącej ksero naszego paszportu.

Należy przygotować się na bardziej szczegółową kontrolę na lotnisku niż w innych krajach i z tego też powodu należy być tam już co najmniej 3-3,5 godziny przed planowanym wylotem.

W okresie szabatu, czyli od piątku wieczór do soboty wieczór oraz podczas świąt religijnych, nie działa w kraju zwykła komunikacja miejska. Można poruszać się jedynie taksówkami lub arabskimi minibusami tzw. sherut taxi. W piątek nie czynne są już niektóre instytucje a popołudniu zamykana jest większość sklepów i lokali gastronomicznych (z pominięciem wiosek i miejscowości arabskich).

Przykładowe ceny niektórych artykułów: woda 1-2 USD, falafel lub shawarma (miejscowy hamburger, pierwszy wegetariański z ciecierzycy, drugi z mięsa) – 10-12 USD z napojem w bułce pita, paczka różańców 12 szt z drzewa oliwnego – 10$, z drzewa cytrynowego (chińszczyzna) – 12 szt po 4-5$, albumy o Ziemi Świętej po polsku z DVD – 10-15 $, łańcuszki z krzyżem jerozolimskim wyrabiane przez Ormian – 10 USD srebrne.