Przewodniki po polsku po Ziemi Świętej i Izraelu – co warto przeczytać przed przylotem

Przed każdą podróżą zaopatrujemy się w przewodnik dotyczący miejsca, które chcemy zwiedzić. Na polskim rynku jest ich masa, przeróżnych wydawnictw. Co wybrać, żeby lektura okazała się warta wydanych pieniędzy?
Podróż do Izraela to nawet dla niewierzących podróż do Ziemi Świętej. Jest to podróż nie tylko śladami historii ale i śladami Jezusa Chrystusa. Chcąc nie chcąc zwiedzając ten kraj natykamy się na ślady trzech monoteistycznych religii. Bez ich znajomości nie poznamy też specyfiki i kultury tego kraju.

Dla przebywających tylko na kilka dni, zwłaszcza tych, którzy i tak będą mieli tutaj przewodnika, który oprowadzi ich po tych pięknych, ale i zawiłych historycznie i kulturowo miejscach, wystarczy przeczytanie podstawowych wiadomości zawartych w takich wydawnictwach jak: Izrael z serii Podróże Marzń Gazety Wyborczej czy dla tych, którzy bardziej nastawiają się na pielgrzymowanie – album Ziemia Święta „Pielgrzymując Śladami Jezusa” autorstwa Fernanda Perfetti. Jeśli podróż połączycie z odwiedzeniem Jordanii to najlepszym wydaje się przewodnik ilustrowany Berlitza „Jordania”.

Dla tych, którzy chcieliby bardziej zgłębić wiedzę na temat Piątej Ewangelii jak nazywana jest Ziemia Chrystusa niezbędne jest przeczytanie Pisma Świętego. Polecam przynajmniej Nowy Testament, choćby jednego z Ewangelistów. Jeśli nie macie na to czasu albo Pismo Święte jest Wam dobrze znane tylko nie umiecie go umiejscowić w czasie i terenie polecam wydany przez Franciszkanów Przewodnik po Sanktuariach Ziemi Świętej „Śladami Jezusa”. Można go zakupić, również w języku polskim, w księgarni franciszkańskiej przy Bramie Jaffo na Starym Mieście w Jerozolimie. Zawiera on krótkie opisy odwiedzanych miejsc związanych z życiem Jezusa wraz z fragmentem ewangelii tego miejsca dotyczącym.

Pasjonatom geografii lub tym z mniejszą wyobraźnią jak ta ziemia wyglądała na przełomie wieków polecam Podręczny Atlas Biblijny z 79 mapami miejsc biblijnych wraz z fotografiami, wykresami i diagramami.

A jeżeli ten kraj tak Cię zafascynuje drogi Turysto czy Pielgrzymowiczu, że zapragniesz tu wrócić jeszcze raz, koniecznie przeczytaj książkę „Jezus” Jezuity James’a Martina. Pomoże Ci w bliższym zrozumieniu życia Chrystusa i umiejscowieniu wydarzeń z Jego życia w miejscach tutaj odwiedzanych.

Jeśli chcesz zrozumieć, choć to bardzo trudne, dzisiejszy Izrael i jego mieszkańców koniecznie przeczytaj „Izrael oswojony” mieszkającej tutaj tak jak ja – Polki, Eli Sidi.

Jeśli potrzebujesz przewodnika po ortodoksyjnym judaizmie, bo zamierzasz odwiedzić Mea Shearim w Jerozolimie to koniecznie przeczytaj „Córkę rabina” Revy Mann.

Teraz już jesteś dobrze przygotowany, więc kupuj bilet i pakuj bagaż a ja tutaj na Ciebie czekam, chętnie oprowadzę i spróbuję ułożyć te wszystkie wiadomości w jedną całość.

Tekst: Anna Szczypińska, 20.12.2016r.