Izrael i Jordania 10-11 dni

Pielgrzymka do Ziemi Świętej: Izrael i Jordania – 10/11 dni

Dzień 1: Przybywamy do Izraela
Do Izraela można w tej chwili dolecieć z Polski na 4 sposoby lotem bezpośrednimi.

 1. Linią Wizz Air z Warszawy lub Katowic do Tel Avivu. Przylot późnym wieczorem. Program zaczynamy od obiadokolacji i noclegu i dopiero później jest wyjazd do Jordanii.
 2. Linią El Al z Warszawy do Tel Avivu. Przylot późnym popołudniem. W zależności od dnia przylotu (piątek i sobota granica jest otwarta krócej) można jeszcze tego samego dnia przekroczyć granicę z Jordanią i udać się do Ammanu na obiadokolację i nocleg.
 3. Linią LOT z Warszawy do Tel Avivu. Przylot bardzo wczesnym porankiem, ok. 3-4 w nocy. Można rozpocząć od razu program i zaoszczędzić jeden dzień na programie lub udać się na wypoczynek do hotelu i rozpocząć zwiedzanie po śniadaniu ok. 10-11.00. Tego dnia najlepiej rozpocząć od Galilei i potem udać się do Jordanii.
 4. Linią Ryanair z Krakowa do Ovdy (lotnisko położone na pustyni Negew, niedaleko Eilatu). Przylot jest w godzinach południowych. Lotnisko znajduje się w pobliżu granicy z Jordanią, tego dnia przejazd do Aqaby na obiadokolację i nocleg.

Poniższy program jest tylko przykładem. Ułożony jest pod loty Wizz Air. Ostateczny rozkład programu zależy od wyboru jednej z powyższych linii lotniczych.

Pierwszy dzień zaczynamy od przejazdu do Galilei, zakwaterowania i obiadokolacji w hotelu w Nazarecie.

Dzień 2: Na granicy z Libanem – Wzgórza Golan i Cezarea Filipowa
Po śniadaniu i zasłużonym wypoczynku udajemy się do Galilei Górnej aż pod granicę z Libanem do źródeł Jordanu, które wypływają z najwyższej góry Izraela – Hermonu. W tym miejscu znajduje się Biblijna Cezarea Filipowa zwana Banias, gdzie udamy się na spacer wśród wód źródła Banias tworzącego w dalszym biegu rzekę Jordan. Niedaleko od tego miejsca znajdują się wspaniałe wodospady oraz zamek krzyżowców Nimrod. Po powrocie do Galilei Dolnej nawiedzimy Bazylikę Zwiastowania oraz kościół Żywiciela w Nazarecie, gdzie spędzimy też kolejną noc.

Dzień 3: Miasta Dekapolisu
Po śniadaniu udamy się na granicę z Jordanią a następnie do Pella – jednego z miast Dekapolisu, których aż 9 położonych jest na terenie Jordanii. To tutaj najprawdopodobniej schronili się chrześcijanie uciekający z Jerozolimy podczas pierwszej wojny żydowskiej (66-73 r ne). Potem udamy się do następnego z miast umm Qies zwanego Gadara, które położone jest na wysokości 378 m npm i rozpościera się stąd widok na rzekę Yarmouk, jezioro Kinneret i Wzgórza Golan. W Biblii miasto znane jest z tego, że to stąd świnie, w które Jezus rozkazał wejść demonom rzuciły się do jeziora. Potem odwiedzimy jeszcze jedno z miast Dekapolisu – najlepiej zachowanego – Dżerasz. Tam podziwiać będziemy przepiękne i ogromne owalne forum, pozostałości świątyń rzymskich, kościołów, targowiska, dwóch teatrów i łaźni. Na koniec dotrzemy do cytadeli w Ammanie, gdzie będziemy podziwiać ruiny rzymskiej Filadelfii, również należącej do Dekapolisu oraz panoramę na teatr i pałac królewski. W Ammanie zatrzymamy się na obiadokolację i nocleg.

Dzień 4: Śladami Mojżesza i Jana Chrzciciela
Po obfitym śniadaniu w hotelu w Ammanie wyruszamy na południe Jordanii. Po drodze zatrzymamy się w Madabie, gdzie w kościele św. Jerzego można podziwiać bizantyjskie mozaiki przedstawiające najstarszą mapę Ziemi Świętej pochodzącą z VI w. Na mapie tej odnajdziemy Jerozolimę wraz z Bazyliką Grobu Pańskiego a także Morze Martwe, rzekę Jordan i Nil. Następnie udamy się na szczyt Góry Nebo aby tak jak Mojżesz spojrzeć na Ziemię Obiecaną leżącą po przeciwległej stronie rzeki Jordan. Dalej udamy się do fortecy Heroda Wielkiego, miejsca męczeńskiej śmierci Jana Chrzciciela – Macheront. Na nocleg i posiłek udamy się do Petry.

Dzień 5: Różowe miasto Petra i Lawrence z Arabii.
Po śniadaniu pójdziemy na spacer spektakularnym kanionem Siq aby w końcu dojść do zapierającego dech w piersiach Skarbca, królewskich grobowców, rzymskiego amfiteatru i innych dostępnych zabytków wykutych w różowej skale miasta Nabatejczyków – Petry. Po kilkugodzinnej eksploracji tego miejsca udamy się w drogę powrotną do hotelu czy to na piechotę czy wynajętym koniem, rydwanem, wielbłądem lub osłem. Stąd udamy się na jedną z bardziej kolorowych pustyń – Wadi Rum, gdzie przesiądziemy się do jeepów i będziemy „uganiać się: za legendą Lawrence’a z Arabii. Po dość wyczerpujących przeżyciach udamy się na zasłużoną obiadokolację oraz nocleg do Aqaby nad Morzem Czerwonym.

Dzień 6: Morze Słone i Oaza Ein Gedi.
Jemy śniadanie i przekraczamy granicę jordańsko-izraelską. Udajemy się nad Morze Martwe, gdzie zakosztujemy odmładzających kąpieli. Następnie jadąc cały czas wzdłuż Morza Słonego dotrzemy do oazy Ein Gedi („źródło kozicy”), miejsca znanego z Księgi Pieśni nad Pieśniami, gdzie król Dawid ukrywał się przed królem Saulem. Dalsza podróż doprowadzi nas na posiłek i nocleg do Betlejem.

Dzień 7: Terytoria Palestyńskie.
Po śniadaniu udamy się do miasta wskrzeszenia Łazarza – Betanii. Tego dnia nawiedzimy też ruiny pałacu Heroda oraz twierdzy powstańców żydowskich, ukrytych w środku góry, gdzie również znaleziono grób Heroda Wielkiego. To górujący nad Pustynią Judzką Herodion usypany sztucznie przez architektów Heroda. Jeśli sytuacja polityczna nam na to pozwoli pojedziemy też do miasta pochówku naszych praojców – Abrahama i Sary – do Hebronu. A potem do Mamre, gdzie pod dębem Bóg zawarł przymierze z Abrahamem. Obiadokolację znów zjemy w Betlejem a wieczorem chętni będą mogli udać się na podziwianie Jerozolimy nocą i przejechać przez dzielnicę ortodoksyjnych Żydów – Mea Shearim (ok 25 USD/os).

Dzień 8: Pustynia Negew.
Śniadanie i wyruszamy na południe na pustynię Negew do Tel Beer Szeba, miasta „siedmiu studni”, które ściśle związane jest z historią Abrahama. Przejdziemy się tego dnia też spektakularnym kanionem Ein Avdad i zwiedzimy ruiny miasta Nabatejczyków o tej samej nazwie – Avdad W drodze powrotnej do Betlejem jeszcze spojrzenie na ogromny krater Maktesh Ramon i już jemy zasłużony posiłek.

Dzień 9: Złote Miasto Jerozolima.
Po śniadaniu wyjedziemy do Jerozolimy i udamy się na szczyt Góry Oliwnej, gdzie spojrzymy na przepiękną Starą Jerozolimę. Następnie przejdziemy za mury Starego Miasta i Drogą Krzyżową – Via Dolorosa, dojdziemy do Bazyliki Grobu Pańskiego nawiedzając Grób Pański oraz Golgotę. Po czasie wolnym spędzonym na osobistej modlitwie udamy się jeszcze pod słynną Ścianę Płaczu a następnie przejdziemy przez kwartał żydowski na Górę Syjon, gdzie powstało chrześcijaństwo, bo tutaj znajduje się Wieczernik. Tutaj też Maryja zasnęła wiecznym snem (kościół Dormicion) i tutaj znajduje się grobowiec Króla Dawida. Potem udamy się w drogę powrotną na obiadokolacje i nocleg do Betlejem.

Dzień 10: Przybieżeli do Betlejem i powrót do domu.
Po śniadaniu nawiedzimy miejsce narodzenia Chrystusa – najstarszy na świecie czynny kościół – Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Zobaczymy też wybudowany obok Kościół św. Katarzyny i pobliską Grotę Mleczną. Następnie wyjedziemy do Jerozolimy do Muzeum Izraela, gdzie znajduje się Sanktuarium Księgi ze zwojami z Qumran oraz makieta Jerozolimy z I w. Następnie udamy się na lotnisko aby odlecieć do domu:

 1. W przypadku LOTu będzie to dzień 9 a więc jest tylko 8 noclegów lub 9 w przypadku gdy grupa chce odpocząć w hotelu zaraz po przylocie.
 2. Zarówno LOT jak i EL Al odlatują wcześnie rano, więc będzie potrzebna jeszcze jedna noc w Betlejem i na lotnisko wyjedziemy w nocy. Na śniadanie będzie podana tylko kawa, herbata i ciastka.
 3. W przypadku Wizz Air wylot jest późno w nocy i te 10 dni wystarcza.
 4. Ryanair odlatuje w południe a dojazd na lotnisko trwa ok. 5 godzin tak więc zaraz po obfitym śniadaniu wyruszymy w drogę na lotnisko Ovda, ale potrzebna będzie jeszcze jedna noc w Betlejem.

Każdy dzień programu jest umowny. Kolejność realizacji poszczególnych dni lub punktów danego dnia może ulec minimalnej zmianie. Każdy program jest modyfikowany na życzenie klienta oraz pod rezerwację mszy, która odprawiana będzie codziennie w innym sanktuarium.

Cena zależy od terminu oraz liczby osób (max 49 miejsc w autobusie) – proszę o kontakt w tej sprawie. Gwarancja najniższej ceny na rynku.

Świadczenia, które będą zawarte w cenie:

 • przejazdy nowym autokarem z klimatyzacją
 • przewodnik mówiący po polsku na terenie Izraela i Jordanii,
 • 9/10 noclegów w hotelach o standardzie 3* lub wyższym, wszystkie pokoje z własną łazienką
 • wszystkie wymagane wstępy płatne do obiektów wyszczególnionych w programie
 • obligatoryjne napiwki dla przewodnika, kierowcy i obsługi hotelowej
 • grupowa wiza do Jordanii i opłaty graniczne
 • codzienne msze święte

Cena nie będzie zawierać:

 • przelotu
 • ubezpieczenia
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • napoi do posiłków (z wyjątkiem śniadań)
 • prywatnych wydatków
 • wycieczek dodatkowych opisanych w programie
 • tacy pielgrzymów z Mszy świętej
 • opieki duchowej na całej trasie
 • innych kosztów nie objętych programem