Polscy Pielgrzymi w Ziemi Świętej

Podczas, gdy w Polsce coraz częściej porusza się tematy związane z kryzysem wiary, sytuacja w Ziemi Świętej jest tego całkowitym zaprzeczeniem. Od kilku lat Ziemia Święta jest gospodarzem ciągle wzrastającej liczby pielgrzymów, właśnie z Polski.W sezonie turystycznym (a ostatnio już nawet poza nim) wszędzie na szlakach spotykamy Rodaków pielgrzymujących śladami Jezusa.

 

Zadowoleni, uśmiechnięci, napełnieni Duchem Świętym przemierzają kolejne kilometry nie odczuwając zmęczenia. Każdej zorganizowanej grupie pielgrzymkowej, oprócz przewodnika, zazwyczaj przewodzi duchowo kapłan, dzięki czemu codziennie pielgrzymi mają możliwość uczestniczenia we mszy świętej. Nabożeństwa odbywają się każdego dnia w innym, ważnym dla Chrześcijan miejscu, co powoduje, iż często po powrocie z Ziemi Świętej zupełnie inaczej przeżywamy duchowo Eucharystię.

 

Wsłuchując się w słowa Pisma Świętego wracamy pamięcią do chwil, w których dane wydarzenia miały miejsce i w których mogliśmy osobiście się znaleźć. Bardzo często tygodniowy pobyt w Izraelu jest tylko namiastką wrażeń i powoduje, że pielgrzymi wracają do Ziemi Świętej niejednokrotnie. Zwiedzaniu miejsc świętych zazwyczaj towarzyszy także możliwość uczestniczenia w wydarzeniach, które do końca życia pozostają we wspomnieniach pielgrzymów.

 

Często są także momentem niezapomnianych emocji i wrażeń. Mowa tutaj między innymi o możliwości odnowienia przyrzeczeń małżeńskichw Kanie Galilejskiej, niezmiernie ważnym momencie pielgrzymki dla par małżeńskich. Takim ważnym wydarzeniem dla pielgrzyma jest także odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych nad rzeką Jordan, niedaleko miejsca, gdzie sam Jezus został ochrzczony przez Jana Chrzciciela.

 

Mimo niesamowicie „bogatych i intensywnych” programów, które obejmują zwiedzanie większości najważniejszych dla Chrześcijan miejsc na Ziemi Świętej, często słyszy się słowa pielgrzymów „jeszcze tu wrócę”. Wspólne pielgrzymowanie pogłębia wiarę, sprzyja integracji. Spotykamy grupy , których uczestnicy to członkowie jednej parafii, wspólnoty, mieszkańcy wszystkich regionów Polski, a także polonię mieszkającą w różnych częściach Europy i Świata.

Nie bez powodu Ziemia Święta nazywana jest Piątą Ewangelią…
Karolina Maoz, 24.05.2019

 

 

Tagi: Polski Przewodnik po Izraelu, zwiedzanie Izraela, pielgrzymowanie po Ziemi Świętej, pielgrzymka, wycieczki fakultatywne, przewodnik