Życie w Izraelu po 7 października 2023

Podczas pandemii Izrael był całkowicie zamknięty dla turystyki. Agenci turystyczni, przewodnicy oraz właściciele hoteli wrócili do pracy dopiero w lutym 2022 roku a dopiero w drugiej połowie tego roku zaczęło przybywać coraz więcej pielgrzymów i turystów. W październiku 2023 oraz listopadzie 2023, które są w Ziemi Świętej, najwyższym sezonem, mieliśmy zbliżyć się do liczb odwiedzających sprzed pandemii. Wszyscy byli ponownie szczęśliwi a zarazem zmęczeni brakiem miejsc w hotelach, brakiem przewodników i walką o miejsca na msze. Baliśmy się też, że zwiedzanie w takim tłoku może być uciążliwe.

Pielgrzymi i turyści

Niestety w sobotę 7 października 2023 obudziły nas przerażające wiadomości o wybuchu wojny. Pielgrzymi i turyści zaczęli się ewakuować a przewoźnicy międzynarodowi wycofywać z lotów do Izraela. Z początku wszyscy myśleli, że to tylko kilka dni przerzucania się rakietami, tak jak bywa tutaj co kilka lat. Wcześniej jednak nikt nie mordował mieszkańców ani ich nie porywał z domów. Od czasu Holokaustu nie było tak ogromnej napaści na naród żydowski. Ta wojna ma na celu zapobieżeniu takim działaniom w przyszłości oraz przede wszystkim na sprowadzeniu ponad 200 porwanych do domu.

Życie w Izraelu

Należy się tu jednak wyjaśnienie, jak toczy się życie w Izraelu w obliczu wojny na Bliskim Wschodzie. To co pokazywane jest w telewizji to jedynie skrawek tego i tak małego kraju. Wojna dzieje się w Gazie oraz na granicy z Libanem, czyli na Wzgórzach Golan. Mimo, że czasem pokazywane są zbombardowane domy z podpisem Betlejem czy też Jerozolima to jest to jedynie błąd dziennikarski. Bombardowana jest wyłącznie Strefa Gazy. Rakiety, które lecą w stronę Izraela przechwytywane są przez tarczę antyrakietową tzw. Żelazną Kopułę. Owszem, przy zmasowanym ataku, nie jest ona zawsze skuteczna, ale zniszczenia na terenie Izraela są minimalne a straty w ludziach ograniczają się do żołnierzy przebywających w samej Gazie.

Jerozolima

Co prawda Jerozolima jest aktualnie pusta, bo nie ma turystów i to sprawia, że jest smutna, ale z drugiej strony można wreszcie spokojnie przejść przez Stare Miasto, wejść do Bazyliki Grobu bez przepychania się łokciami a w Kaplicy Grobu Pańskiego być tyle czasu ile się potrzebuje i wejść tam bez stania w kilkugodzinnych kolejkach. Aktualnie zwiedzanie Jerozolimy to czysta przyjemność.

Jak więc się aktualnie żyje w Izraelu?

Mieszkańcy Tel Awiwu nadal chodzą na plażę, do parków czy restauracji, ale wszelkie atrakcje wybierają w pobliżu schronów, do których należy się skryć w ciągu 3 minut od usłyszenia alarmu przeciwrakietowego. Mieszkańcy Jerozolimy i Betlejem starają się przeżyć bez pracy, bo większość z nich związana jest z turystyką. Mieszkańcy przygranicznych miejscowości, czyli na południu i północy przeczekują w hotelach w innych częściach kraju. Poza tym wszyscy starają się tutaj żyć w miarę normalnie i czekają na zakończenie wojny.

Czekamy też na powrót turystów i pielgrzymów, których serdecznie już teraz zapraszamy, gdyż po zakończeniu działań wojennych będzie to najlepszy czas na odwiedzenie Ziemi Świętej: pusto – będzie można zwiedzać bez tłoku oraz bezpiecznie, gdyż prawdopodobieństwo następnej wojny wzrośnie dopiero po kilku latach, a wzmożone kontrole zagwarantują bezpieczeństwo turystom i mieszkańcom całego kraju.

27 listopad 2023 Anna Szczypińska

 

Tagi: Izrael wojna, Jerozolima pielgrzymka, zwiedzanie, polski przewodnik w Jerozolimie, Polacy w Izraelu