Wkrótce wracamy do pracy – Izrael ogłosił otwarcie granic z końcem maja 2021 r.

Po ponad rocznej przerwie, kiedy to na początku marca 2020 r. wszystkie grupy zostały wyrzucone z Izraela a granice zamknięte, pojawiła się nadzieja na powrót do normalności.

W ciągu ostatnich 4 miesięcy Izrael zaszczepił obiema dawkami Pfizera ok. 6,5 mln z 9 mln swoich obywateli. Od kilku tygodni wszystko działa w miarę normalnie a od 18.04.21 r. nie wymagane będzie noszenie maseczek w miejscach publicznych, a jedynie w zamkniętych pomieszczeniach.

Kilka dni temu rząd ogłosił plan przywrócenia jednej z najważniejszych gałęzi gospodarki, czyli turystyki. Plan zakłada otworzenie granic dla turystów w dniu 23.05 lub najpóźniej do 31.05.2021 r. Do tej pory mogli jedynie wjeżdżać obywatele tego kraju a od tygodnia ich najbliższa rodzina, w pierwszym stopniu pokrewieństwa.

Z początku będą przyjmowane jedynie limitowane grupy, zorganizowane tylko i wyłącznie przez touroperatorów posiadających zarejestrowane biura w Izraelu. Z czasem limity będą zwiększane lub całkiem zniesione a od lipca 2021 r. będą mogli wjeżdżać turyści indywidualni.

Zarówno turyści i pielgrzymi w grupie czy też potem indywidualni będą wpuszczani pod warunkiem posiadania świadectwa szczepienia przeciwko Covid-19. Ponadto przed wylotem do Izraela będzie trzeba zrobić test PCR wykrywający czy mimo zaszczepienia nie jesteśmy nosicielami wirusa korony, a po przylocie, na lotnisku Ben Guriona w Tel Avivie będzie trzeba poddać się testowi serologicznemu, sprawdzającemu czy na pewno jesteśmy zaszczepieni.

Czy test ten będzie płatny czy nie, tego na razie nie podano. Izrael ma w planach podpisanie umowy z krajami wysyłającymi turystów, o ujednoliceniu zaświadczeń o szczepieniach. Kraje, które podpiszą taką umowę będą zwolnione z testów serologicznych.

Więcej szczegółów Ministerstwo Turystyki wraz z Ministerstwem Zdrowia mają podać w ciągu 2 najbliższych tygodni. Po ich ukazaniu się będziemy dalej informować na naszych stronach Internetowych oraz Facebook.

 

Tagi: COVID-19, Izrael, szczepienie, test PCR, zaszczepieni turyści, Ministerstwo Turystyki, wycieczki do Izraela COVID, lotnisko Tel Aviv testy PCR, testy na COVID-19, lotnisko Ben Gurion Tel Avivie,