Jesteś fanem Banksy’ego? Jedź do Izraela!

Najsławniejszy graficiarz świata otworzył swój Hotel Sztuki w Betlejem już ponad rok temu. Jednak to nie nazwa placówki budzi największe zdziwienie.

Hotel Sztuki to połączenie galerii i zwykłego hotelu. W The Walled of Hotel, bo taką nazwę oficjalnie nosi inwestycja Banksy’ego każdy z nas może wykupić nocleg. Każdy może zobaczyć niepowtarzalne działa sztuki – zarówno te w wykonaniu Banksy’ego, jak i rodzimych artystów z Izraela i Palestyny.

Można tam również zjeść obiad, wypić drinka przy barze i zagrać w szachy. Przystępna cena, sztuka na najwyższym poziomie i wszelkie udogodnienia w jednym miejscu – brzmi dobrze, prawda?

Jednak to nie koniec. Zanim się tam wybierzecie musicie wiedzieć, że ten ośrodek nazwany jest „hotelem z najbrzydszym widokiem na świecie”. Zdziwieni?

Z okien dziesięciu dostępnych w hotelu pokoi widać mur dzielący Izrael i Palestynę. Dodatkowo ułożenie pomieszczeń sprawia, że w ciągu doby promienie słoneczne docierają do pokoi przez okres krótszy niż pół godziny.

Dopiero te informacje dają nam pewność, że The Walled of Hotel, to dzieło Banksy’ego, a nie kolejny chwyt marketingowy licznych uzurpatorów artysty. Symboliczny zarówno w sztuce streetartu, jak i w polityce – mur dodaje z pozoru idealnemu miejscu na wypoczynek drugą, ciemniejszą twarz.

Dzięki czemu, jeszcze bardziej warto ten hotel zobaczyć.

Tekst: Ewelina Kołodziej