Jak zmienił się Izrael podczas pandemii korony

Od marca 2020 r. Izrael został zamknięty dla turystów, ale władze kraju nie próżnowały i ciężko pracowały, aby polepszyć infrastrukturę turystyczną przed ponownym otwarciem granic.

Od miesiąca mogą do Izraela wjeżdżać małe grupy turystyczne, zarejestrowane wcześniej w Ministerstwie Turystyki i mające na miejscu obsługę zalegalizowanych biur podróży. Warunkiem jest to, że wszyscy uczestnicy muszą być zaszczepieni a do tego muszą mieć negatywny test PCR zrobiony na maksymalnie 72 godziny przed wylotem do Izraela, następny test zrobiony zaraz po wylądowaniu, jeszcze na lotnisku Ben Guriona (koszt ok. 100 szekli) i trzeci test zrobiony przed wylotem z Izraela (koszt max. 200 szekli).

Dodatkowym warunkiem jest to, iż przewodnik i kierowca muszą być zaszczepieni oraz nie mogą opuszczać grupy i muszą spać w tym samym hotelu. Zarówno przewodnik jak i kierowca, po pożegnaniu grupy na lotnisku, muszą zrobić test na obecność korony.

Od 1 lipca 2021 r. granice Izraela miały być otwarte dla indywidualnych turystów, ale póki co będą oni musieli poczekać ze zwiedzaniem tego kraju, gdyż nowy wariant – Delta, sprawił, iż w Izraelu znów wzrasta dzienna liczba zachorowań i przesunięto ten termin na 1 września.

Mimo, że zatrzymanie ruchu turystycznego w Izraelu, wywarło ogromne negatywne skutki na gospodarkę kraju, to Ministerstwo Turystyki i władze kraju pomyślały o tym jak wykorzystać ten przestój, aby uruchomić nowe szlaki turystyczne, otworzyć nowe muzea i zabytki a także polepszyć infrastrukturę transportową, budując nowe parkingi dla autobusów i poprawiając dojazd do niektórych z atrakcji turystycznych by zwiedzanie po pandemii było łatwiejsze niż wcześniej.

W Jerozolimie na przykład uruchomiono projekt dostępności Starego Miasta dla osób niepełnosprawnych i zamontowano dużo poręczy i nowych oznakowań. Wymieniono również gdzieniegdzie kamienie w starożytnym bruku, aby zwiedzanie dla przyszłych turystów zarówno sprawnych i mniej sprawnych, było łatwiejsze. W trakcie jest budowa 2 wind i tunelu, które zabiorą zwiedzających z Dzielnicy Żydowskiej wprost na plac pod Ścianą Płaczu (obecnie dostępne są tylko schody). Powstaną też na placu miejsca zadaszone, których aktualnie brakuje i odwiedzający muszą się wręcz smażyć na słońcu.

W sierpniu zostanie dla zwiedzających otwarta nowa trasa w tunelach pod Ścianą Płaczu, która udostępni turystom nowo odkryte pozostałości jednego z budynków publicznych z okresu Drugiej Świątyni. Nadal tunele będą dostępne do zwiedzania jedynie z przewodnikiem.

W Tel Avivie otwarto dużo nowych tras rowerowych i pieszych, a wkrótce zacznie działać metro. Ponadto przebudowano Muzeum Narodu Żydowskiego na kampusie Uniwersytetu w Tel Avivie, gdzie wprowadzono technologię OrCam MyEye. Specjalne urządzenie nakłada się na okulary niewidomych i niedowidzących gości i odczytuje ono na głos każdy drukowany lub cyfrowy tekst.

Natomiast Miasto Aszdod, które jest szóstym co do wielkości miastem Izraela i gdzie znajduje się największy port kraju, w czerwcu zainaugurowało widowisko Lights of Ashdod. Jest to prawie kilometrowy audiowizualny szlak turystyczny łączący sztukę wideo, efekty świetlne, laser, ekrany wodne i hologramy.

Widowisko rozpoczyna się każdego wieczoru o 20:00 z wyjątkiem piątków i jest bezpłatnie. Rozpoczyna się przy ratuszu i ciągnie się do Parku Morskiego. Trasa zostanie przedłużona później, aż do Centrum Sztuk Performatywnych, które będzie punktem przejściowym do kolejnej wystawy audiowizualnej uruchomionej niedawno w pobliskiej twierdzy Ashdod Yam.10-minutowy pokaz na oryginalnych murach fortecy z czasów krzyżowców opowiada historię Aszdod od czasów starożytnej ludzkości przez Filistynów po dzień dzisiejszy.

Kosztuje 10 szekli za osobę, ale sama forteca jest otwarta bezpłatnie, a wieczorami po zachodzie słońca odbywają się tu przedstawienia kulturalne.

Szlak Emaus to następny projekt. Jest to nowo otwarty szlak pieszy, który podąża śladami Ewangelii Łukasza opowiadającej o spotkaniu zmartwychwstałego Jezusa z dwoma uczniami na drodze z Jerozolimy do wioski Emaus Nicopolis.11-kilometrowy szlak Emaus rozpoczyna się w pobliżu wioski Abu Ghosh i jest jedną z najpiękniejszych i najrzadziej uczęszczanych tras przez Góry Judejskie. Obok szlaku znajduje się Centrum Turystyczne Saxum, w którym znajduje się multimedialne muzeum poświęcone życiu Jezusa.

Eilat, izraelski kurort nad Morzem Czerwonym, debiutuje natomiast programem wydarzeń „Eilat Free”, których celem jest zapewnienie odwiedzającym różnorodnych treści w małych, bezpiecznych grupach.Wśród bezpłatnych zajęć otwartych do końca października jest impreza taneczna prowadzona przez Teatr Elad wzdłuż promenady w Ejlacie; pokazy akrobatyki powietrznej przy miejskiej fontannie muzycznej; zajęcia jogi o wschodzie i zachodzie słońca na nabrzeżu; spacery po wodzie z przewodnikiem i zabawy wodne dla dzieci.

Przez cały tydzień w Eilacie będą prowadzone też wycieczki z przewodnikiem, od parku ptaków, przez galerie sztuki, po degustacje w lokalnych restauracjach. Do zobaczenia wkrótce!

 

Tagi: zwiedzanie Izraela w czasie pandemii, Eilat, polski przewodnik, Tel Aviv, Jerozolima, Morze Czerwone, Morze Martwe, Aszdod, Ministerstwo Turystyki Izraela, przewodnik licencjonowany, licencjonowane biuro podróży,