Pielgrzymka – kiedy najlepiej zorganizować Pielgrzymkę do Ziemi Świętej

Organizacja pielgrzymki do Ziemi Świętej czy to tylko do Izraela czy do Izraela i Jordanii lub Egiptu, uwarunkowana jest kilkoma czynnikami. Oczywiście ważna jest grupa a jeszcze ważniejszy przewodnik duchowy, czyli ksiądz, który z taką pielgrzymką przyleci i przewodnik na miejscu, ale są jeszcze inne czynniki. A mianowicie termin, pogoda, program i organizacja wszystkiego na miejscu.

 

Pielgrzymka zwykle organizowana jest z jednej lub dwu parafii a opiekunem duchowym jest ksiądz jeden lub kilku z tych samych parafii. Jest to podróż religijna, do miejsc świętych. W przypadku Izraela jest to podróż śladami życia Jezusa, dlatego też Ziemia Święta nazywana jest „piątą Ewangelią”. Ziemia Święta to jednak nie tylko Izrael ale i Jordania oraz półwysep Synaj w Egipcie, tam podróż odbywa się już śladami kart Starego Testamentu.

 

Organizacja pielgrzymki do Izraela polega nie tylko na załatwieniu hoteli oraz wynajęciu transportu, ale najważniejsze jest ułożenie programu tak, aby w krótkim czasie jak najwięcej zobaczyć i przeżyć „nie biegając od miejsca do miejsca”, ale tak, żeby można było poczuć ślady Jezusa w tym miejscu, znaleźć czas na osobistą czy wspólną modlitwę. Tak, żeby pielgrzymka okazała się istotnie swego rodzaju rekolekcjami. Oczywiście nie może też zabraknąć codziennej mszy świętej, która odprawiana w miejscach związanych z Ewangelią jest również ogromnym przeżyciem.

 

Najwyższy sezon czy to pielgrzymkowy czy turystyczny w Izraelu przypada na marzec-maj oraz wrzesień-październik. Są to terminy kiedy pogoda jest wspaniała do zwiedzania, bo jeszcze nie ma strasznych upałów a już albo jeszcze nie ma pory deszczowej. Pora deszczowa w Izraelu zaczyna się w połowie października i trwa do połowy kwietnia. Teoretycznie oczywiście, bo klimat i tutaj się zmienia i trudno wszystko przewidzieć. Jak pada a właściwie leje jak z przysłowiowego „cebra” to wówczas również mocno wieje a więc parasolkę trudno utrzymać, drogami płyną rzeki błota i robi się od razu zimno. Czasem jest to deszcz przejściowy, czasem pada 1-2 dni a po deszczu potrafi być znów gorąco, nawet do 25-30 stopni. Generalnie wiosną lub jesienią temperatura nie powinna przekraczać 30 stopni, zwykle jest to ok 25 stopni a wieczory i noce są chłodne, ok 10-15 stopni co daje duże wytchnienie. Niestety ostatnio anomalie pogodowe utwierdzają nas w tym, że nie można niczego przewidzieć bo już w maju było kilka dni powyżej 40 stopni a teraz latem jest ok 32-35. Najzimniej jednak jest w styczniu i lutym a najgoręcej lipiec-sierpień. Są to jednak miesiące, gdzie nie ma tłumów, można spokojnie pomodlić się i przeżyć w spokoju te wspaniałe chwile w miejscach tak bardzo świętych dla nas katolików i nie tylko, bo należy pamiętać, że Ziemia Święta jest święta również dla pozostałych Chrześcijan, dla Żydów i Muzułmanów. Tak więc warto rozważyć czy pogoda jest rzeczywiście tak bardzo istotna czy lepiej nie przepychać się w tłumie, stać w 3 godzinnych kolejkach do Grobu Pańskiego czy Groty Narodzenia a zaoszczędzony czas poświęcić na modlitwę i rozważania.

 

Wspaniale byłoby przylecieć do Izraela w Święta, być przy Grobie Pańskim w Wielkanoc czy też w Bazylice Narodzenia w Boże Narodzenie. Tak, jest to ogromne przeżycie, ale też należy pamiętać, że taką pielgrzymkę należy zarezerwować minimum z rocznym wyprzedzeniem i że będzie ona droższa, bo drożeją hotele i że być może dostanie się do większości miejsc będzie utrudnione lub wręcz niemożliwe przez przybywające tutaj wówczas tłumy a na Pasterkę należy mieć specjalne zaproszenie załatwiane na kilka miesięcy przed Bożym Narodzeniem.

 

Przy organizacji takiej pielgrzymki należy również pamiętać o tym, że mimo iż Izrael to już Bliski Wschód to bliżej mu do Europy i to tej droższej. Jest to kraj mniej więcej trzy razy droższy od Polski, dlatego też im większa grupa tym cena będzie bardziej atrakcyjna bo koszty transportu, parkingów oraz przewodników rozkładają się na większą liczbę osób. Noclegi lepiej rozważyć w Betlejem niż w Jerozolimie gdyż w Palestynie, której granice pielgrzymi i turyści mogą przekraczać bez ograniczeń, jest dużo taniej a hotele są o lepszym standardzie.
Serdecznie zapraszam do Ziemi Świętej.

 

Tekst: Anna Szczypińska, 03.07.2016