Pielgrzymka do Ziemi Świętej: Izrael i Jordania – 10 dni

Dzień 1: Przybywamy do Izraela

Do Izraela można w tej chwili dolecieć z Polski na 4 sposoby lotem bezpośrednim:

 1. Linią Wizz Air z Warszawy lub Katowic do Tel Avivu. Przylot późnym wieczorem. Program zaczynamy od obiadokolacji i noclegu i dopiero później jest wyjazd do Jordanii.
 2. Linią El Al z Warszawy do Tel Avivu. Przylot późnym popołudniem. W zależności od dnia przylotu (piątek i sobota granica jest otwarta krócej) można jeszcze tego samego dnia przekroczyć granicę z Jordanią i udać się do Ammanu na obiadokolację i nocleg.
 3. Linią LOT z Warszawy do Tel Avivu. Przylot bardzo wczesnym porankiem, ok. 3-4 w nocy. Można rozpocząć od razu program i zaoszczędzić jeden dzień na programie lub udać się na wypoczynek do hotelu i rozpocząć zwiedzanie po śniadaniu ok. 10-11.00. Tego dnia najlepiej rozpocząć od Galilei i potem udać się do Jordanii.
 4. Linią Ryanair z Krakowa do Ovdy (lotnisko położone na pustyni Negew, niedaleko Eilatu). Przylot jest w godzinach południowych. Lotnisko znajduje się w pobliżu granicy z Jordanią, tego dnia przejazd do Aqaby na obiadokolację i nocleg.

Poniższy program jest tylko przykładem, gdyby grupa przyleciała w południe El Alem. Ostateczny rozkład programu zależy od wyboru jednej z powyższych linii lotniczych.

Dzień 2: Śladami Mojżesza i Lawrence’a z Arabii.
Po obfitym śniadaniu w hotelu w Ammanie wyruszamy na południe Jordanii. Po drodze zatrzymamy się w Madabie, gdzie w kościele św. Jerzego można podziwiać bizantyjskie mozaiki przedstawiające najstarszą mapę Ziemi Świętej pochodzącą z VI w. Na mapie tej odnajdziemy Jerozolimę wraz z Bazyliką Grobu Pańskiego a także Morze Martwe, rzekę Jordan i Nil. Następnie udamy się na szczyt Góry Nebo aby tak jak Mojżesz spojrzeć na Ziemię Obiecaną leżącą po przeciwległej stronie rzeki Jordan. Stąd udamy się na jedną z bardziej kolorowych pustyń – Wadi Rum, gdzie przesiądziemy się do jeepów i będziemy „uganiać się: za legendą Lawrence’a z Arabii. Po dość wyczerpujących przeżyciach udamy się na zasłużoną obiadokolację oraz nocleg do Petry.

Dzień 3: Różowe miasto Petra
Po śniadaniu pójdziemy na spacer spektakularnym kanionem Siq aby w końcu dojść do zapierającego dech w piersiach Skarbca, królewskich grobowców, rzymskiego amfiteatru i innych dostępnych zabytków wykutych w różowej skale miasta Nabatejczyków – Petry. Po kilkugodzinnej eksploracji tego miejsca udamy się w drogę powrotną do hotelu czy to na piechotę czy wynajętym koniem, rydwanem, wielbłądem lub osłem. Następnie wrócimy autobusem do hotelu w Ammanie na kolację i nocleg.

Dzień 4: Miasta Dekapolisu.
Po śniadaniu udamy się do cytadeli w Ammanie, gdzie będziemy podziwiać ruiny rzymskiej Filadelfii oraz panoramę na teatr i pałac królewski. Filadelfia była jednym z dziesięciu miast tzw. Dekapolisu, z których ruiny tylko jednego są na terenie Izraela, pozostałe są w Jordanii. Tego dnia zobaczymy pozostałości jeszcze jednego z nich, najlepiej zachowanego – Dżeraszu. Tam podziwiać będziemy przepiękne i ogromne owalne forum, pozostałości świątyń rzymskich, kościołów, targowiska, dwóch teatrów i łaźni. Przed wejściem jest bazar z pamiątkami, gdzie można zaopatrzyć się w jakiś drobiazg bo potem już pojedziemy w stronę granicy i po przejściu na stronę izraelską udamy się do Galilei aby wypocząć i zjeść w hotelu w Nazarecie.

Dzień 5: Galilea Dolna: cuda nad Jeziorem Galilejskim i Przemienienie na G. Tabor.
Po śniadaniu podjedziemy na Górę Tabor, gdzie, przesiądziemy się do wieloosobowych taksówek, które zabiorą nas na szczyt do Kościoła Przemienia Pańskiego. Następnie podjedziemy nad jezioro Galilejskie, zwane z hebrajskiego Kinneret, gdzie Jezus dokonał najwięcej cudów. Nawiedzimy Sanktuarium Ośmiu Błogosławieństw skąd rozpościera się przepiękny widok na jezioro i okolice, Kościół Rozmnożenia Ryb i Chleba oraz Prymatu Piotra w Dolinie Tabha a także Kafarnaum – miasto Chrystusa, gdzie zatrzymywał się w domu swojego przyjaciela – św. Piotra i nauczał w Synagodze. Tego dnia popływamy też łodzią po jeziorze, które jest największym akwenem wody słodkiej na Bliskim Wschodzie i będziemy mieli możliwość skosztowania ryby św. Piotra (ok. 20 USD za porcję z ziemniakami, barem sałatkowym, deserem i kawą).

Dzień 6: Wyruszamy do Judei.
Po śniadaniu zaczniemy od zwiedzania Nazaretu, gdzie udamy się do największego w Ziemi Świętej Sanktuarium – Bazyliki Zwiastowania. Podejdziemy również do Kościoła św. Józefa, zwanym też Kościołem Żywiciela. Następnym punktem programu będzie Kana Galilejska – miejsce pierwszego cudu Jezusa, gdzie pary małżeńskie będą miały możliwość odnowić przyrzeczenia małżeńskie a także dokonać zakupu wina i ugościć nas potem na „weselu” w hotelu. Po Kanie pojedziemy już do Galilei Zachodniej – trzeciego co do wielkości miasta w Izraelu, położonej na cyplu – Hajfy. Podjedziemy na Górę Karmel do klasztoru Karmelitów, skąd się wywodzą i nawiedzimy kościół Stella Maris. Następnie podjedziemy jeszcze wyżej na punkt widokowy aby podziwiać przepiękną panoramę na rozciągniętą na zboczach Karmelu – Hajfę, od strony zatoki. Zobaczymy też wspaniałe ogrody Bahajów. Potem udamy się do Cezarei Nadmorskiej, gdzie będziemy podziwiać wspaniale zachowany akwedukt z czasów rzymskich, wybudowany jeszcze przez Heroda Wielkiego. Stamtąd pojedziemy już do Judei – do Betlejem. Po zakwaterowaniu w hotelu czeka nas obiadokolacja i zasłużony wypoczynek. Być może odbędzie się też wesele!

Dzień 7: Przybieżeli do Betlejem.
Po śniadaniu podjedziemy na Pole Pasterzy aby nawiedzić niewielkie sanktuarium w kształcie namiotu pasterskiego oraz zobaczyć w jakich grotach żyli wraz ze swoją trzoda – pasterze. Następnie pojedziemy do Ein Karem, wioski Jana Chrzciciela, gdzie się narodził i gdzie są dwa kościoły – Nawiedzenia św. Elżbiety i Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Po drugiej stronie Doliny Soreq jest Muzeum Holokaustu: Yad Vaszem. Przespacerujemy się Aleją Sprawiedliwych dla Narodów Świata, zobaczymy Salę Wiecznego Ognia oraz Salę Poświęconą Pomordowanym Dzieciom. Następnie wrócimy do Betlejem, aby nawiedzić miejsce narodzenia Chrystusa – najstarszy na świecie czynny kościół – Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Zobaczymy też wybudowany obok Kościół św. Katarzyny i pobliską Grotę Mleczną. Po obiadokolacji chętni wrażeń będą mieli możliwość skorzystania z dodatkowej wycieczki (ok. 25 USD/os) i zobaczyć Jerozolimę nocą a zwłaszcza Dzielnicę Ortodoksyjnych Żydów – Mea Shearim. Nocleg w Betlejem.

Dzień 8: Góry Jerozolimy i Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.
Po śniadaniu wyjedziemy do Jerozolimy i udamy się na szczyt Góry Oliwnej, gdzie nawiedzimy kościół Pater Noster – Ojcze Nasz i schodząc na piechotę będziemy podziwiać przepiękną panoramę na Stare Miasto usytuowane po drugiej stronie Doliny Cedronu. Wstąpimy też do Kościoła Dominus Flevit – Pan Zapłakał i na Cmentarz Żydowski. Na samym dole znajdziemy się w Ogrójcu i Bazylice Agonii. Wstąpimy też do Cerkwii z Grobem Maryi skąd została wzięta do Nieba. Potem wejdziemy za mury Starego Miasta jedną z ośmiu bram – Bramą św. Szczepana i rozpoczniemy nabożeństwo Drogi Krzyżowej – Via Dolorosa, które zakończymy w Bazylice Grobu Pańskiego nawiedzając Grób Pański oraz Golgotę. Po czasie wolnym spędzonym na osobistej modlitwie udamy się jeszcze pod słynną Ścianę Płaczu a następnie przejdziemy przez kwartał żydowski na Górę Syjon, gdzie powstało chrześcijaństwo, bo tutaj znajduje się Wieczernik. Tutaj też Maryja zasnęła wiecznym snem (kościół Dormicion) i tutaj znajduje się grobowiec Króla Dawida. Potem udamy się w drogę powrotną na obiadokolacje i nocleg do Betlejem.

Dzień 9: Pustynia Judzka i Słone Jezioro.
Smaczne śniadanko i wyruszamy na przygodę po pustyni. Zobaczymy Wadi, czyli wyschnięte koryta rzek okresowych a jednym z nich jest Wadi Kelt, gdzie już od IV wieku mieszkali pustelnicy. Tu znajduje się klasztor Kosiby spektakularnie przyczepiony do skały (panorama). Udamy się też do najstarszego miasta na świecie – Jerycha aby podziwiać sykomorę Zacheusza i Górę Kuszenia. Dla chętnych za dodatkową opłatą – 15 USD/os będzie możliwość wjazdu kolejką linową na górę do Klasztoru Kuszenia. Jerycho słynie również z najwspanialszych daktyli, owoców i warzyw a także z kosmetyków znad Morza Martwego. Stąd podjedziemy nad rzekę Jordan – najdłuższą w Izraelu, graniczącą z Jordanią, gdzie będziemy mogli dostąpić odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. Jeszcze tylko „rzut oka” na groty Qumran, gdzie znaleziono najstarsze teksty biblijne i już prawie zanurzamy się w słonych wodach Morza Martwego. Po odmładzających kąpielach w drodze powrotnej wstąpimy do wioski Marii, Marty i Łazarza, gdzie ten ostatni został przez Jezusa wskrzeszony po 4 dniach od śmierci – do Betanii. Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

Dzień 10: Wracamy do domu.

 1. W przypadku LOTu będzie to dzień 9 a więc jest tylko 8 noclegów lub 9 w przypadku gdy grupa chce odpocząć w hotelu zaraz po przylocie.
 2. Zarówno LOT jak i EL Al odlatują tego dnia wcześnie rano i na lotnisko wyjedziemy w nocy. Na śniadanie będzie podana tylko kawa, herbata i ciastka.
 3. W przypadku Wizz Air wylot jest późno w nocy i tego dnia podjedziemy jeszcze do Tel Avivu aby nawiedzić kościół św. Piotra i pospacerować po uliczkach Starej Jaffy. Przy dobrej pogodzie poleniuchujemy też na plażach Morza Śródziemnego.
 4. Ryanair odlatuje w południe a dojazd na lotnisko trwa ok. 5 godzin tak więc zaraz po obfitym śniadaniu wyruszymy w drogę na lotnisko Ovda.

Każdy dzień programu jest umowny. Kolejność realizacji poszczególnych dni lub punktów danego dnia może ulec minimalnej zmianie. Każdy program jest modyfikowany na życzenie klienta oraz pod rezerwację mszy, która odprawiana będzie codziennie w innym sanktuarium.

Cena zależy od terminu oraz liczby osób (max 49 miejsc w autobusie) – proszę o kontakt w tej sprawie.

Gwarancja najniższej ceny na rynku.

Świadczenia, które będą zawarte w cenie:

 • przejazdy nowym autokarem z klimatyzacją
 • przewodnik mówiący po polsku na terenie Izraela i Jordanii,
 • 9 noclegów w hotelach o standardzie 3* lub wyższym, wszystkie pokoje z własną łazienką
 • wszystkie wymagane wstępy płatne do obiektów wyszczególnionych w programie
 • koszt taksówek na Górę Tabor
 • koszt łodzi po Jeziorze Galilejskim
 • obligatoryjne napiwki dla przewodnika, kierowcy i obsługi hotelowej
 • grupowa wiza do Jordanii i opłaty graniczne
 • codzienne msze święte

Cena nie będzie zawierać:

 • przelotu
 • ubezpieczenia
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • napoi do posiłków (z wyjątkiem śniadań)
 • prywatnych wydatków
 • wycieczek dodatkowych opisanych w programie
 • tacy pielgrzymów z Mszy świętej
 • opieki duchowej na całej trasie
 • innych kosztów nie objętych programem