Parki Narodowe Izraela cz. 1 – Nabi Samuil

Nabi Samuil to malutka wioska muzułmańska z ok 200 mieszkańcami, która leży niedaleko Jerozolimy na wysokości ponad 800 m npm w strefie C – Autonomii Palestyńskiej, a więc tej jej części, która znajduje się pod kontrolą wojska Izraelskiego. Jest jeszcze strefa A – kontrolowana przez policję palestyńską oraz strefa B – kontrolowana wspólnie. Znajduje się tutaj grobowiec proroka Samuela, należący do jednego z 69 Parków Narodowych Izraela. Niestety sama wioska leży w tak zwanej strefie buforowej, gdzie niewolno niczego budować a więc jej mieszkańcy żyją w skrajnym ubóstwie. Jeśli kiedyś ktoś z Was przyjedzie tutaj aby nawiedzić to miejsce warto ich wspomóc choćby kupnem soku lub przejażdżką na koniu.

W wiosce tej już w czasach Bizancjum a więc ok. V w ne. wybudowano klasztor, który wybudowano dla zmierzających do Jerozolimy pielgrzymów. W czasach Księstwa Jerozolimskiego, zaraz po podboju Palestyny, Krzyżowcy po raz pierwszy właśnie z tego wzniesienia zobaczyli Jerozolimę i nazwali je „Szczęśliwa Góra”. Wybudowali tu potem swoją fortecę dla ochrony Jerozolimy a prowadząc w tym miejscu prace budowlane odkryli szczątki biblijnego proroka Samuela. Specjalnie w celu uhonorowania i złożenia jego kości do grobu wybudowali też kościół św. Samuela.

 

Należy tu wspomnieć, że prorok Samuel był ostatnim z okresu sędziów. Do jego czasów nie było w Izraelu monarchii, ale naród się w końcu zaczął domagać, żeby wybrać króla tak jak jest to w innych krajach. Do tego czasu królem Izraela był sam Bóg. Za zgodą samego Jahwe, Samuel namaścił Saula na pierwszego króla z pokolenia Benjamina. Niestety wkrótce zaczął sprzeciwiać się on woli Pana i popadł w konflikt z prorokiem Samuelem. Wówczas Bóg wysłał Samuela do domu Jessego aby namaścił jednego z jego synów na nowego króla. Został nim niskiego wzrostu pasterz o imieniu Dawid. Początkowo Dawid wkupił się w łaski króla Saula zabijając Goliata podczas wojny z Filistynami. A ten był olbrzymem, którego wszyscy się bali. Dawid strzelił mu kamieniem z procy w głowę, po czym ogłuszonego i omdlałego dobił. Niestety wkrótce musiał długo ukrywać się i uciekać przed Saulem, kiedy ten poczuł zagrożenie swojej władzy, bo lud uwielbił sobie Dawida. Ten przejął władzę dopiero po śmierci Saula i ustanowił Jerozolimę swoją stolicą. Miało to miejsce ok 1000 r pne.

Wracając do historii samego miejsca to w XII w., za panowania Saladyna, kościół został zamieniony w meczet a w okolicy zamieszkali muzułmanie. W XV w. za zgodą Turków Osmańskich, Żydzi wznieśli obok meczetu również synagogę i mogli również pielgrzymować do grobu Samuela. W XVIII w. wybudowano tu nowy meczet na ruinach starego oraz ruinach kościoła.

Aktualnie grobowiec proroka znajduje się pod starym meczetem i pielgrzymują do niego zarówno Żydzi, Chrześcijanie jak i Muzułmanie. Zgodnie z tradycją żydowską sarkofag jest przedzielony na pół parawanem tak aby kobiety i mężczyźni modlili się osobno w różnych pomieszczeniach. Nawiedzające grobowiec kobiety muszą mieć przykryte kolana, ramiona i dekolt.