Izrael – Parki Narodowe i mniejszości etniczne

Dzień 1: Przybywamy do Izraela
Do Izraela można w tej chwili dolecieć z Polski na 4 sposoby lotem bezpośrednim:

 1. Linią Wizz Air z Warszawy lub Katowic do Tel Avivu. Przylot późnym wieczorem. Program zaczynamy od obiadokolacji i noclegu.
 2. Linią El Al z Warszawy do Tel Avivu. Przylot późnym popołudniem. W zależności od ostatecznej godziny przylotu można podjechać jeszcze do Tel Avivu Jaffo i potem udać się do hotelu na obiadokolację i nocleg.
 3. Linią LOT z Warszawy do Tel Avivu. Przylot bardzo wczesnym porankiem, ok. 3-4 w nocy. Można rozpocząć od razu program* i zaoszczędzić jeden dzień na programie lub udać się na wypoczynek do hotelu i rozpocząć zwiedzanie po śniadaniu ok. 10-11.00.
 4. Linią Ryanair z Krakowa do Ovdy (lotnisko położone na pustyni Negew, niedaleko Eilatu). Przylot jest w godzinach południowych i dojazd z lotniska do Jerozolimy zajmuje ok. 5 godzin.

Poniższy program oparty jest o przylot El Alem i po wyjściu z lotniska udajemy się prosto do Galilei na posiłek i nocleg w hotelu w Nazarecie.

Dzień 2: Na granicy z Libanem – Wzgórza Golan i Cezarea Filipowa

Po śniadaniu i zasłużonym wypoczynku udajemy się do Galilei Górnej aż pod granicę z Libanem do źródeł Jordanu, które wypływają z najwyższej góry Izraela – Hermonu. W tym miejscu znajduje się Biblijna Cezarea Filipowa zwana Banias, gdzie udamy się na spacer wśród wód źródła Banias tworzącego w dalszym biegu rzekę Jordan. Niedaleko od tego miejsca znajdują się wspaniałe wodospady oraz zamek krzyżowców Nimrod. Następnie przejedziemy przez Wzgórza Golan do miasta kabały – mistycznej odmiany judaizmu – Zfatu (Safed) a stamtąd do kibucu Yifat, gdzie znajduje się muzeum pionierów – stary i nowy kibuc, gdzie chętni będą mogli zakosztować obiadu w stołówce kibucu (ok. 15 USD/os). Po powrocie do Galilei Dolnej nawiedzimy Bazylikę Zwiastowania oraz kościół Żywiciela w Nazarecie, gdzie spędzimy też kolejną noc.

Dzień 3: Jezioro Galilejskie, Czerkiesi i Apokalipsa
Po śniadaniu wyruszymy nad Jezioro Galilejskie, zwane z hebrajskiego Kinneret, gdzie przesiądziemy się na łódź a potem pospacerujemy po promenadzie największego miasta położonego nad jeziorem – Tyberiady. Następnie wyruszymy w stronę Góry Tabor, gdzie specjalnymi, wieloosobowymi taksówkami udamy się na jej szczyt do kościoła Przemienia Pańskiego, skąd rozpościera się wspaniała panorama na Dolinę Jezreel. Potem udamy się do wioski Czerkiesów – Kfar Kama, gdzie jest muzeum tej mniejszości narodowej i gdzie można spróbować tradycyjnych dań w typowej czerkieskiej restauracji mlecznej (ok. 20 USD/os). Stąd udamy się do Megiddo – miejsca zapowiadanej w Apokalipsie św. Jana ostatecznej bitwy między siłami dobra i zła. Na obiadokolację i nocleg powrócimy do Nazaretu.

Dzień 4: Śnieżnobiałe groty, Templariusze i Druzowie
Po śniadaniu wyjedziemy na północ do Galilei Zachodniej na granicę z Libanem do śnieżnobiałych grot Rosh HaNikra, do których zjedziemy kolejką linową. Potem pojedziemy do trzeciego co do wielkości miasta w Izraelu, położonej na cyplu – Hajfy. Podjedziemy na Górę Karmel do klasztoru Karmelitów, skąd się wywodzą i nawiedzimy kościół Stella Maris. Następnie podjedziemy jeszcze wyżej na punkt widokowy aby podziwiać przepiękną panoramę na rozciągniętą na zboczach Karmelu – Hajfę, od strony zatoki. Następnie pojedziemy do wioski Druzów – Daliyat el Karmel. Pospacerujemy po wiosce podpatrują kobiety i mężczyzn w ich tradycyjnych ubiorach. Dla chętnych możliwość zorganizowania poczęstunku z tradycyjnych potraw przy muzyce i starych pieśniach druzyjskich (ok. 20 USD/os przy grupie min 30 osób). Na koniec jeszcze przejdziemy się po uliczkach starego miasta Akko – ostatniej twierdzy Templariuszy. Na posiłek i nocleg pojedziemy do Betlejem.

Dzień 5: Pustynia Judzka
Smaczne śniadanko i wyruszamy na przygodę po pustyni. Zobaczymy Wadi, czyli wyschnięte koryta rzek okresowych a jednym z nich jest Wadi Kelt, gdzie już od IV wieku mieszkali pustelnicy. Udamy się na zwiedzanie ostatniej twierdzy Zelotów – Masady, do której dostaniemy się kolejką linową. Następnie nawiedzimy wioskę beduińską Kfar Hanokdim, gdzie czeka nas poczęstunek, pogadanka o życiu Beduinów i przejażdżka na wielbłądach. Na koniec zanurzymy się w słonych wodach Morza Martwego a po odmładzających kąpielach ruszymy w drogę powrotną na obiadokolację i nocleg do Betlejem.

Dzień 6: Terytoria Palestyńskie
Tego dnia nawiedzimy też ruiny pałacu Heroda oraz twierdzy powstańców żydowskich, ukrytych w środku góry, gdzie również znaleziono grób Heroda Wielkiego. To górujący nad Pustynią Judzką Herodion usypany sztucznie przez architektów Heroda. Jeśli sytuacja polityczna nam na to pozwoli pojedziemy też do miasta pochówku naszych praojców – Abrahama i Sary – do Hebronu. Potem wrócimy do Betlejem, aby nawiedzić miejsce narodzenia Chrystusa – najstarszy na świecie czynny kościół – Bazylikę Narodzenia Pańskiego. Zobaczymy też wybudowany obok Kościół św. Katarzyny i pobliską Grotę Mleczną oraz Pole Pasterzy. Obiadokolację znów zjemy w Betlejem a wieczorem wyjedziemy do Jerozolimy aby podziwiać to miasto nocą. W programie: Menora pod Knessetem, przejazd przez dzielnicę ortodoksyjnych Żydów – Mea Shearim, panorama na oświetlone nocą Stare Miasto oraz Ściana Płaczu nocą.

Dzień 7: Pustynia Negew
Śniadanie i wyruszamy na południe na pustynię Negew. Przejdziemy się tego dnia spektakularnym kanionem Ein Avdad i zwiedzimy ruiny miasta Nabatejczyków o tej samej nazwie – Avdad W drodze powrotnej do Betlejem jeszcze spojrzenie na ogromny krater Maktesh Ramon i już jemy zasłużony posiłek.

Dzień 8: Terytoria Palestyńskie druga odsłona
Po śniadaniu jedziemy do stolicy Autonomii – Ramalli, gdzie nawiedzimy Mauzoleum Jasira Arafata. Następnie udamy się do Nablus, inaczej Sychem, gdzie odwiedzimy nieliczną społeczność Samarytan – synagoga, historia i religia. Potem podjedziemy jeszcze do najstarszego na świecie miasta – Jerycha aby wjechać kolejką linową na Górę Kuszenia do przyczepionego do skały Klasztoru Kuszenia. Na obiadokolację i nocleg wrócimy do Betlejem.

Dzień 9: Złote Miasto Jerozolima
Po śniadaniu wyjedziemy do Jerozolimy i udamy się na szczyt Góry Oliwnej, gdzie spojrzymy na przepiękną Starą Jerozolimę. Następnie przejdziemy za mury Starego Miasta i Drogą Krzyżową – Via Dolorosa, dojdziemy do Bazyliki Grobu Pańskiego nawiedzając Grób Pański oraz Golgotę. Po czasie wolnym udamy się jeszcze pod słynną Ścianę Płaczu a następnie przejdziemy przez kwartał żydowski na Górę Syjon, gdzie powstało chrześcijaństwo, bo tutaj znajduje się Wieczernik. Tutaj też Maryja zasnęła wiecznym snem (kościół Dormicion) i tutaj znajduje się grobowiec Króla Dawida. Potem udamy się w drogę powrotną na obiadokolacje i nocleg do Betlejem.

Dzień 8: Wracamy do domu

 1. W przypadku LOTu będzie to dzień 7 a więc jest tylko 6 noclegów lub 7 w przypadku gdy grupa chce odpocząć w hotelu zaraz po przylocie.
 2. Zarówno LOT jak i EL Al odlatują tego dnia wcześnie rano i na lotnisko wyjedziemy w nocy. Na śniadanie będzie podana tylko kawa, herbata i ciastka.
 3. W przypadku Wizz Air wylot jest późno w nocy i tego dnia podjedziemy jeszcze do Tel Avivu aby nawiedzić kościół św. Piotra i pospacerować po uliczkach Starej Jaffy. Przy dobrej pogodzie poleniuchujemy też na plażach Morza Śródziemnego.
 4. Ryanair odlatuje w południe a dojazd na lotnisko trwa ok. 5 godzin tak więc zaraz po obfitym śniadaniu wyruszymy w drogę na lotnisko Ovda.

Każdy dzień programu jest umowny. Kolejność realizacji poszczególnych dni lub punktów danego dnia może ulec minimalnej zmianie. Każdy program jest modyfikowany na życzenie klienta.

Cena zależy od terminu oraz liczby osób (max 55 miejsc w autobusie) – proszę o kontakt w tej sprawie.
Gwarancja najniższej ceny na rynku.

Świadczenia, które będą zawarte w cenie:

 • przejazdy nowym autokarem z klimatyzacją
 • przewodnik mówiący po polsku,
 • 9 noclegów w hotelach o standardzie 3* lub wyższym, wszystkie pokoje z własną łazienką
 • wszystkie wymagane wstępy płatne do obiektów wyszczególnionych w programie
 • koszt taksówek na Górę Tabor
 • koszt łodzi po Jeziorze Galilejskim
 • obligatoryjne napiwki dla przewodnika, kierowcy i obsługi hotelowej

Cena nie będzie zawierać:

 • przelotu
 • ubezpieczenia
 • dopłaty do pokoju jednoosobowego
 • napoi do posiłków (z wyjątkiem śniadań)
 • prywatnych wydatków
 • wycieczek dodatkowych opisanych w programie
 • innych kosztów nie objętych programem