INFORMACJE:

Informacje praktyczne, czyli co każdy wyjeżdżający do Izraela powinien wiedzieć:

Czy do Izraela potrzebny jest paszport?
Aby wjechać do Izraela trzeba mieć aktualny paszport, czyli musi być ważny jeszcze przez 6 miesięcy od wylotu z tego kraju. Dobrze, aby zdjęcie w paszporcie było aktualne (krótkie lub długie włosy, broda, okulary) co zaoszczędzi nam wielu pytań i sprawdzania na granicy.

Dobrze mieć przy sobie kopię paszportu oraz drugi dokument tożsamości ze zdjęciem, na wypadek zgubienia lub kradzieży paszportu. Dobrze jest kopię trzymać w innym miejscu niż paszport lub wymienić się z towarzyszem podróży.

Czy do Izraela wymagana jest wiza dla Polaków?
Wizę otrzymuje się na lotnisku automatycznie podczas odprawy paszportowej.

Ile kosztuje wiza do Izraela?
Wiza do Izraela jest bezpłatna.

Czy pieczątka z Izraela nie pozwala na wjazd do krajów arabskich?
Aktualnie na lotnisku i granicach lądowych z Jordanią dostaje się tzw. flying visa, zamiast pieczątki w paszporcie. Jest to oddzielna kartka z naszym zdjęciem, którą należy mieć ze sobą łącznie z paszportem przez cały czas pobytu w Izraelu. Nie ma więc problemu, że zostaniemy „obdarowani” pieczątką, która może powodować późniejsze problemy przy wjeździe do niektórych arabskich krajów.

Czy pieczątka z krajów arabskich nie pozwala na wjazd do Izraela?
Jeśli ktoś ma pieczątki z krajów arabskich, zostanie wpuszczony do Izraela, ale może zostać zapytany o powód pobytu w tych krajach i czy kogoś tam znamy.

Ile godzin przed odlotem należy być na lotnisku Ben Guriona w Tel Avivie?
Wylatując z Izraela należy być na lotnisku 3 godziny przed planowanym odlotem, gdyż zostaniemy poddani bardziej szczegółowej kontroli niż na innych lotniskach.

Jakie ubezpieczenie wykupić przed wylotem do Izraela?
Należy pamiętać, aby się ubezpieczyć, gdyż leczenie w Izraelu jest bardzo drogie. Najlepiej, aby KL (koszty leczenia) opiewały na min 60.000 EURO i żeby było NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków). Niestety jeszcze bardzo mało placówek ma podpisaną umowę bezkosztową z polskimi ubezpieczycielami, co oznacza, że najpierw trzeba zapłacić a potem ubezpieczyciel zwraca daną kwotę po powrocie pacjenta do kraju. Niestety samo wejście do szpitala na leczenie ambulatoryjne to min. 1000 zł. Jeśli podróżujemy indywidualnie to najlepiej mieć przy sobie kartę kredytową na taką okoliczność.

Czy należy wykupić ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19?
Aktualnie ubezpieczenie na wypadek zachorowania na COVID-19 jest wymagane i obowiązkowe.

Czy wymagane są szczepienia na COVID-19 aby wjechać do Izraela?
Nie są wymagane.

Czy wymagane są testy na COVID-19 przed przylotem do Izraela?
Nie są wymagane.

Aktualne przepisy celne i COVID-19 oraz inne ostrzeżenia można przeczytać na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl) oraz Izraelskiego Ministerstwa Turystyki (israelsafe.com).

Nie zawsze jednak nasze MSZ aktualizuje informacje na swoich stronach, warto więc sprawdzać również na stronach izraelskich.

Aktualnie (sierpień 2022) nie wymagane są ani szczepienia ani testy na COVID-19, aby przylecieć do Izraela. Należy jednak, w ciągu 10 dni przed przylotem, wypełnić formularz wjazdowy, dostępny na tej stronie: https://corona.health.gov.il/en/abroad/arriving-by-air/

Jaka pogoda jest w Izraelu latem?
W Izraelu panują praktycznie 2 pory roku: sucha, gorąca, która trwa od maja do października i deszczowa, która trwa od listopada do kwietnia. Podczas pory suchej temperatury są wysokie od 27 st do 45 st w zależności od regionu. Najgoręcej jest w Eilacie, w Dolinie Jordanu oraz nad Morzem Martwym. Najchłodniej w górach oraz Jerozolimie.

Poza tym w miejscowościach nadmorskich oraz nad jeziorem Galilejskim, jest bardzo duża wilgotność, co potęguje uczucie zmęczenia upałem. Ta sama zasada dotyczy godzin nocnych, kiedy temperatura oscyluje od 20 do 30 st. Należy pamiętać o zabraniu filtra przeciwsłonecznego oraz piciu dużej ilości wody, min. 3 litry na dobę. Najgorętsze miesiące to czerwiec-sierpień.

Jaka pogoda jest w Izraelu zimą?
Podczas pory deszczowej bardzo trudno jest określić jedną pogodę i temperaturę. Wszystko zależy od tego czy pada deszcz (kilka dni na miesiąc), czy świeci słońce, oraz o której godzinie i gdzie się znajdujemy. Temperatury mogą oscylować od 4 st do 25 st w dzień i 0-18 st w nocy. Podróżując po kraju najlepiej ubierać się „na cebulkę”, gdyż w ciągu jednego dnia możemy przeżyć śnieg lub deszcz np. w Jerozolimie, a po pół godzinie jazdy opalać się nad Morzem Martwym.

W tym okresie dobrze jest ze sobą zabrać kalosze (podczas deszczu po ulicach i chodnikach płyną rzeki wody), peleryny przeciwdeszczowe (podczas deszczu w Izraelu są też silne wiatry, które łamią parasole w ciągu paru minut), czapkę i rękawiczki, ale także filtr przeciwsłoneczny.

Czy w Izraelu są komary?
Czy w Izraelu jest malaria?
Dobrze mieć przy sobie też jakiś repelent, gdyż w niektórych miesiącach występują komary i meszki. W Izraelu nie występuje malaria.

Jakie ceny są w Izraelu?
Woda u ulicznych sprzedawców lub kierowcy w autobusie – 1 USD za 0,5 l. Falafel (kotleciki z ciecierzycy) lub shawarma (nasz kebab) w bułce typu pita wraz z warzywami i napojem – 10-15 USD. Paczka różańców z drzewa oliwnego 12 szt. – 10 USD a z drzewa cytrynowego z Chin – 4 USD. Albumy po Ziemi Świętej – 10-15 USD. Łańcuszki z krzyżykiem jerozolimskim srebrne, wyrabiane przez Ormian – 10 USD. Kolacja w restauracji – ok. 30 USD/os.

Jaki język jest w Izraelu?
W Izraelu są 2 języki urzędowe: hebrajski i arabski. Na ulicach, w niektórych miastach króluje jednak rosyjski. Młodzież posługuje się też angielskim. Na głównych drogach i w miejscach turystycznych znaki są w 3 a czasem w 4 językach, czyli po hebrajsku, arabsku, angielsku i niekiedy rosyjsku.

Jaka waluta jest w Izraelu?
Oficjalną walutą w Izraelu jest NIS, czyli szekle. W miejscach turystycznych można jednak płacić w dolarach amerykańskich, ale przydają się małe nominały, gdyż czasem wydają resztę w szeklach. Drobne dolary przydają się też na tacę podczas mszy świętej, jeśli wybieracie się na pielgrzymkę. Euro ma słaby kurs, więc nie opłaca się go wymieniać, ale w Palestynie można płacić i tą walutą, a także w niektórych miejscach nawet złotówkami.

Czy w Izraelu można płacić kartą kredytową/debetową?
W większości sklepów można płacić kartą, wszędzie dostępne są też bankomaty, ale lepiej wypłacać gotówkę na terenie Izraela a nie Palestyny, gdyż w tej drugiej rzadko dostaniemy szekle, bo nieoficjalną walutą jest tam dinar jordański.

Jaki prąd jest w Izraelu?
Jakie gniazdka są w Izraelu?
Czy do Izraela potrzebna jest przejściówka do prądu?
W Izraelu i Palestynie występują gniazdka 220 V z 3 dziurkami, ale większość urządzeń polskich (oprócz tych z grubymi bolcami) można swobodnie podłączyć. W hotelach są też już gniazdka europejskie – tak więc nie trzeba brać żadnej przejściówki.

Czy w Izraelu jest bezpiecznie?
Izrael jest bardzo bezpiecznym krajem, ale są oczywiście rejony o większej przestępczości, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Takim miejscem turystycznym jest na pewno Góra Oliwna, która słynie z drobnych kradzieży kieszonkowych czy to gotówki czy telefonów.

Ze względu na zagrożenie terrorystyczne, przy wejściach do sklepów, muzeów, miejsc kultu i większych skupisk ludzi należy się liczyć z kontrolą torebek a przy wjeździe na parkingi podziemne- bagażnika. Wjeżdżając do Palestyny należy mieć przy sobie dokumenty, bo czasem są sprawdzane przy wyjeździe. Wyjeżdżając samochodem możemy zostać też poproszeni o wyjście z samochodu i otworzenie bagażnika.

Jak wynająć samochód w Izraelu?
Jeśli chcesz w Izraelu wynająć samochód musisz pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba mieć przy sobie kartę kredytową jako gwarancję zwrotu zarówno samochodu jak i mandatów czy płatnych dróg.

Wynajmując samochód należy pamiętać, że nie można nim wjeżdżać na Terytoria Palestyńskie, gdyż ubezpieczenie tam nie działa i wynajmując podpisujemy zobowiązanie, że tego nie zrobimy.

Czy w Izraelu są płatne autostrady?
Aktualnie jedyną płatną autostradą jest tzw. Kvish 6, czyli droga nr 6. Na wjeździe nie ma bramek, ale opłata pobierana jest automatycznie poprzez zeskanowanie tablic rejestracyjnych. Tak samo należy uważać w Hajfie na Tunel Carmel. Przejechanie przez niego bez opłaty jest możliwe, ale skutkuje mandatem.

Czy mandaty w Izraelu są wysokie?
Turyści często płacą mandaty za przekroczenie prędkości (w wielu miejscach są kamery a czasem stoi policja z radarem) i za złe parkowanie. Należy pamiętać, że parkować bezpłatnie można w miejscach, gdzie nie ma znaku zakazu a krawężnik nie jest pomalowany i nie stoi żaden inny znak z napisami po hebrajsku, który stanowi o wyjątkach, ale niestety zawsze jest po hebrajsku.

Przy krawężnikach biało-niebieskich można zaparkować, ale trzeba zapłacić, chyba, że znaki po hebrajsku stanowią, że miejsce jest zarezerwowane dla mieszkańców czy pracowników. Zaparkowanie przy krawężniku żółto-czerwonym zwykle nie skutkuje jedynie mandatem, ale od razu zakapslowaniem opon czy nawet zwiezieniem samochodu. Tam bezwzględnie nie wolno parkować. Osoby niepełnosprawne powinny pamiętać, iż z kartą inwalidy nie na wszystkich „kopertach” można zaparkować.

Jeśli przy kopercie jest znak z numerem rejestracyjnym oznacza to, że miejsce to zarezerwowane jest dla właściciela danego pojazdu i zaparkowanie w tym miejscu skutkuje bardzo wysokim, nawet do 1000 szekli, mandatem.

Jakie przepisy drogowe są w Izraelu?
Na drogach należy uważać na wszędobylskie motory i skutery. Piesi mają pierwszeństwo a sygnalizacja świetlna jest zarówno przed jak i za skrzyżowaniem, więc zatrzymanie się za światłami nikomu nie przeszkadza. Nagminne jest też parkowanie na „zapałkę” często obijając samochody sąsiednie. Podczas podróży przez kraj będzie nam też towarzyszyć ciągłe trąbienie, którym nie należy się przejmować.

Kierowcy tamtejsi potrafią trąbić od razu, kiedy sygnalizacja zmienia się na zielone a my jeszcze tego nie zauważyliśmy. Czasem i my zostaniemy zmuszeni do zatrąbienia, kiedy przed nami dwóch kierowców zatrzyma się na środku na pogawędkę lub ktoś porzuci pojazd na chwilę i wyskoczy po pizzę czy kawę.

Jak się zachować w Izraelu?
Jaki ubiór wymagany jest w Izraelu?
Izrael to kraj wielokulturowy i wieloreligijny. Wchodząc do miejsc kultu religijnego takich jak: kościoły, cerkwie, synagogi czy meczety a także Ściana Płaczu czy ortodoksyjne dzielnice żydowskie jak Mea Shearim czy Bnei Brak, należy pamiętać o odpowiednim stroju: zakryte ramiona i kolana. Ponadto panowie muszą mieć przykrytą głowę wchodząc do miejsc świętych dla Żydów (wszędzie w takich miejscach są do wypożyczenia papierowe jarmułki).

Panie muszą pamiętać o przykrywaniu głów wchodząc do meczetów lub większości cerkwi. Należy pamiętać również, że meczetów nie można zwiedzać podczas modlitw a do niektórych w ogóle nie można wchodzić niewiernym. W kościołach nie można fotografować podczas mszy a w synagogach i meczetach ponadto obowiązuje podział płci.

Jak pracują urzędy w Izraelu?
Należy pamiętać, że wszystkie urzędy, większość sklepów i restauracji a także komunikacja miejska przestają działać na szabat, czyli od ok. 16.00 w piątek do ok. 20.00 w sobotę. Działają wówczas tylko sklepy poza miastem oraz sklepy typu 7/24 i TivTam usytuowane przeważnie w centrum kraju, zwłaszcza w Tel Avivie.

Restauracje niekoszerne działają również w szabat. W szabat można przemieszczać się taksówkami lub arabskimi minibusami tzw. sherut taxi, które działają w większych miastach oraz pomiędzy miastami.

W miastach i wioskach arabskich nie przestrzega się szabatu. Tam oraz na Terytoriach Palestyńskich niektóre utrudnienia mogą wystąpić w piątki do południa oraz w niedziele, w zależności czy mieszkańcami są Arabowie muzułmańscy czy chrześcijańscy.

Ile kosztuje bilet lotniczy do Izraela?
Przed pandemią Covid-19 można było do Izraela dolecieć czasem już za kilkaset złotych w obie strony. Teraz, ze względu na wzrost paliw i ogólnego wzrostu cen na rynkach światowych, bardzo trudno jest „upolować” tani bilet. Czasem na podróż trzeba wydać do 2000 złotych i więcej w zależności czym lecimy.

Bezpośrednie loty pomiędzy Warszawą a Izraelem obsługują tylko cztery linie lotnicze: polski LOT, który jest najdroższy, izraelski El Al, który od listopada przestaje obsługiwać loty na tej trasie, Wizzair, gdzie można trafić na tańsze dni i bez bagażu głównego można dość tanio polecieć aczkolwiek nie lata codziennie. Najtańszy jest jednak Ryanair, ale póki co lata tylko z Krakowa a jedynie w zimie, również z Warszawy. Po pandemii ogólnie można dolecieć tylko z Warszawy, Krakowa i Katowic. Nie zostały, póki co, wznowione loty z Wrocławia, Poznania i Gdańska.

Ile kosztuje wycieczka / pielgrzymka do Izraela?
Organizatorzy z nami współpracujący sprzedają już 5-dniowe wycieczki oraz 8-dniowe pielgrzymki. Cena oczywiście zależy od liczby dni, osób oraz ceny przelotu. Trzeba jednak przeznaczyć ok. 3000 złotych i więcej.

Ile kosztują hotele w Izraelu?
Jeśli chcesz przylecieć do Izraela indywidualnie musisz wziąć pod uwagę fakt, iż najtańsze hotele są w Palestynie a tam nie można wjechać wynajętym samochodem a bez własnego transportu trudno się tam dostać i wydostać. Hotele w Izraelu zaś zaczynają się od ok. 100 USD/os/noc. Najdrożej jest w Eilacie i nad Morzem Martwym, w Tel Awiwie oraz Jerozolimie. Nawet sale wieloosobowe w schroniskach są bardzo drogie. Na dłuższy pobyt w jednym miejscu lepiej rozważyć wynajęcie apartamentu czy mieszkania.

Ile kosztuje wycieczka do Jerozolimy?
Transport i przewodnicy są bardzo drodzy w Izraelu. Z Anis Pol Travel jednak pojedziecie taniej. Mimo wszystko trzeba przeznaczyć min 250 USD i więcej w zależności od rodzaju transportu i miejsca odbioru.

Jeśli stacjonujecie w Tel Avivie to najtańszą opcją będzie spotkanie z naszym przewodnikiem na stacji kolejowej w Jerozolimie.

Ile kosztuje wycieczka do Tel Avivu?
Jeśli stacjonujecie w Jerozolimie a chcecie zwiedzić również Tel Aviv to za transport i przewodnika w Anis Pol Travel trzeba przeznaczyć min. 350 USD w zależności od rodzaju transportu, czyli liczby osób. Najtaniej jest oczywiście samochodem osobowym przewodnika, czyli do max. 4 osób.