Avdat było stacją 62 na starożytnym Szlaku Kadzidlanym prowadzącym z Półwyspu Arabskiego przez Petrę do Damaszku i portu w Gazie a stamtąd do Imperium Rzymskiego. Pomiędzy III w pne i III w ne Avdat było małym Nabatejskim osiedlem na szlaku.

Handel kadzidłem był głównym motywem budowania na szlaku osiedli, które były stacjami dla kupców. Budowano drogi, fortece oraz wieże obserwacyjne dla ochrony towarów i kupców a także przechodzących przez szlak karawan.
W IV w. Avdat urosło do rangi dużej wioski z cysternami, agrokulturą jak winiarnie, spichlerze i warsztaty. Niestety w VII w ne potężne trzęsienie ziemi zniszczyło Avdat i zostało ono opuszczone.

Obecnie na terenie Avdat można zwiedzać ruiny tego starożytnego miasta położonego na wzgórzu, górującego nad Pustynią Negew. W centrum turystycznym, w którym się kupuje bilety, można obejrzeć film o Avdat oraz Szlaku Kadzidlanym. Następnie udając się w górę można obejrzeć ruiny rzymskiej willi a następie wieży, również z czasów rzymskich, która służyła jako wieża obserwacyjna. Następnie przechodzimy do części bizantyjskiej, gdzie podziwiać można kanały i cysterny na wodę. Są tutaj również ruiny stajni dla koni.

W dalszej części ruin można obejrzeć część starożytnego Nabatejskiego osiedla oraz farmy. Są tutaj też prasy do wina i ruiny bizantyjskich kościołów. Po powrocie na dół warto przespacerować się jeszcze do pozostałości po bizantyjskiej łaźni zbudowanej w IV w ne przez rzymskich żołnierzy. Przylega do niej studnia, głęboka na 70 metrów, z której woda wypływała kanałami do łaźni.